Psie Przedszkole (do 6 miesiąca życia pieska) ma na celu socjalizację małego czworonoga z otaczającym go światem.
Socjalizacja jest to przyzwyczajanie zwierzęcia do rozmaitych sytuacji i zjawisk, które mogą wystąpić w środowisku.
Zwierzęta rodzą się ze zdolnością adaptowania się do tego, co spotyka je w środowisku. Umiejętność ta jest aktywna jedynie przez określony czas, w okresie młodości. Młode zwierzęta są mniej lękliwe i bardziej skłonne do poznawania oraz badania tego, co nowe. Wówczas też rozwijają się u nich zachowania społeczne.
Im częściej szczeniak będzie się spotykać z „nowym”, które go przeraża, tym bardziej będzie budował pewność siebie, a jego reakcje staną się bardziej opanowane i przewidywalne
Psy niesocjalizowane to zwierzęta niestabilne emocjonalnie, żyjące w strachu i potencjalnie niebezpieczne
Psie przedszkole to niezbędny wkład w przyszłość zwierzęcia. Zaleta psiego przedszkola to nauka poprzez naśladownictwo. W czasie zabawy szczenię poznaje i rozwija właściwe zachowania socjalne. Zajęcia muszą być przeplatane zabawą, która nie tylko pozwala na rozwinięcie pełnego repertuaru zachowań socjalnych, lecz również jest sposobem na nauczenie się kontrolowanego gryzienia.
W okresie intensywnej socjalizacji młode psy nieustannie bawią się ze sobą, chwytając zębami, mocując się i przewracając. W takich zabawach ujawniają się i rozwijają umiejętności niezbędne w dorosłym życiu: walka, polowanie, ucieczka i zaloty. Chwytanie zębami to zdolność uwidaczniająca się w walce i zdobywaniu pokarmu. Jest to całkowicie prawidłowe i pożądane zachowanie szczeniąt. Dzięki takim zabawom szczeniak uczy się kontrolować siłę swojego uchwytu oraz wykształca prawidłowe reakcje socjalne. Dowiaduje się też, że bliskość innych psów oznacza zabawę i przyjemność. Właścicieli często niepokoją takie zabawy, a wynika to z następujących przyczyn:
- Psy sprawiają wrażenie „ostrych”, co wywołuje u obserwatorów mylne mniemanie o byciu świadkami groźnego widowiska, które rozbudza u zwierząt agresję.
- W obecności innego psa właściciel traci „atrakcyjność”. Pies przestaje go słuchać i woli zabawę.
- Pies w taki sam sposób bawi się z ludźmi.
Niepokój ten jest bezpodstawny, zabranianie psu zabaw może przynieść negatywny skutek. Zachowania socjalne zwierzęcia nie rozwiną się w prawidłowy sposób, jeśli nie zapewni mu się częstej zabawy z przedstawicielami gatunku. Efektem takich działań będzie nieumiejętność odczytywania przez psa języka ciała, a co się z tym wiąże brak umiejętności prawidłowego posługiwania się nim. Zwierzę stanie się permanentnie spięte, nieufne, nietowarzyskie, bądź też przestraszone i gotowe gryźć, gdy zbliży się obcy pies.
Systematyczne zabawy rozwijają poczucie pewności siebie oraz pomagają wykształcić zdolność prawidłowej komunikacji. Im więcej nauki tym większe prawdopodobieństwo, że pies stanie się prawdziwym „mistrzem dyplomacji”. Socjalizacja szczenięcia nie polega na trzymaniu go na lince oraz wyłącznej nauce skupiania jego uwagi na osobie właściciela – to niezgodne z naturą. To tak, jakbyście Państwo posłali swoje dziecko do szkoły i zabronili mu zabaw czy kontaktów z rówieśnikami.
Dzięki psiemu przedszkolu:
- Wasz szczeniak ma możliwość zabawy z innymi pieskami w swojej grupie wiekowej
- Udzielimy pierwszych wskazówek wychowawczych
- Prowadzimy wstępne szkolenie poprzez zabawę
- Przygotowujemy właścicieli i ich pieski do wizyt u lekarza weterynarii
Zajęcia w wymiarze 10 spotkań obejmować będą:
- Socjalizację wewnątrz i międzygatunkową.
- Naukę podstawowych komend poprzez zabawę i smakołyki.
- Naukę pokonywania przeszkód.
- Na każdych zajęciach instruktor udzieli informacji na najczęściej zadawane przez właścicieli szczeniaków pytania
Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele o godzinie 10:30 przy ulicy Rynkowskiej 1A oraz w Środy o godzinie 17:00.
Koszt kursu to 270 złotych.
Jak się przygotować do zajęć?
- obrożę tradycyjną, dobrze dopasowaną
- smycz zwykłą, nie typu flexi (rozciąganą)
- większą ilość karmy lub drobnych przysmaków, torebkę na przysmaki lub łatwo dostępne kieszenie
- dwie takie same zabawki np miękkie piłeczki na sznurku
- głodnego pieska (to ważne)
Zapraszamy !